کتابخانه - آشنایی با کتابخانه
English            
لینک های سریع

کتابخانه دانشگاه امام صادق (ع) پردیس خواهران در یک نگاه

کتابخانه های دانشگاهی به عنوان بخش لاینفک ساختار دانشگاه هستند که گردآوری منابع و سازماندهی آنها و ارائه خدمات و سرویس دهی به مراجعین و پاسخ گویی به نیازهای آموزشی، پژوهشی دانشگاه را برعهده دارند. کتابخانه و مرکز اسناد رفع نیازمندی های علمی مراجعین را از اهداف اصلی و اساسی خود دانسته و امید دارد پژوهشگران، اساتید و دانشجویان با فراغ بال و اطمینان خاطر به دستیابی داده های علمی به فعالیت های آموزشی- پژوهشی ادامه دهند و زمینه رشد و سربلندی ایران اسلامی را فراهم سازند، در این راستا کلیه پرسنل و کادر کتابخانه تمامی سعی و تلاش خود را بکار می گیرند، تا کتابخانه پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در جایگاهی متناسب با نام افتخار آمیز خود قرار گیرد. منابع کتابخانه در زمینه همسو با رشته های تحصیلی و همچنین میان رشته ای از قبیل: فقه و اصول، فلسفه و کلام، اصول عقاید و معارف اسلامی، ادیان وعرفان، زبان و ادبیات عرب، ادبیات فارسی، حقوق و علوم سیاسی، روابط بین الملل، علوم قرآن، حدیث و تفسیر، تاریخ (اعم از تاریخ اسلام، ایران، تمدن و جهان) ، علوم تربیتی، روانشناسی و مشاوره، مدیریت و سایر موضوعات علوم اسلامی – انسانی می باشد.

کارشناسان پژوهشی معتقدند برای پویایی و تکامل کتابخانه، سیستم باز زمینه را برای بروز تحولات علمی هموار می کند براین اساس کتابخانه پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) با تاکید مسئولین به روش سیستم باز اداره می شود.

  • سفارش و تامین منابع علمی

از آنجا که تحقیق و پژوهش رسالت هر دانشگاه است و کتابخانه نیز ابزار تحقیق، هیچ دانشکاهی بدون داشتن کتابخانه ای غنی نمی تواند رسالت خود را انجام دهد، بنابراین گزینش، انتخاب و گرد آوری منابع اعم از کتاب و نشریه با همیاری همکاران در این بخش صورت میگیرد. این امر از طریق نیاز سنجی از گروه های، دانشجویان و پژوهشگران از طریق مراجعه به نمایشگاه های بین المللی، قرآن کریم، وزارت علوم و یا نمایشگاه های تخصصی،مراکز و مؤسسات علمی- فرهنگی با توجه به نیاز همیشگی به اطلاعات و منابع روزآمد انجام می شود.

  • خدمات فنی مهندسی

مدیریت پایگاه ها، تعیین و تنظیم سطح دسترسی متناسب با سیاست های کتابخانه

تهیه پشتیبانی بصورت منظم و دوره ای از پایگاه ها و بخش ها

مسئولیت بخش پورتال کتابخانه و اسناد

تهیه شناسنامه، نگهداری و پشتیبانی از سیستم ها

بررسی، نیازسنجی و تامین سیستم ها و تجهیزات مورد نیاز

هماهنگی با اداره انفورماتیک جهت خرید سیستم ها و تجهیزات مورد نیاز

بازدید دوره ای و مورد از سیستم ها جهت ارتقاء و حل مشکل

 

  • خدمات فنی فهرست نویسی

هدف هر کتابخانه از گردآوری منابع، سازماندهی و درنهایت ارائه خدمات به مراجعین و کاربران است. بر این اساس بخش خدمات فنی عهده دار این مسئولیت می باشد. فهرست نویسی روشی مبتنی بر اصول سرعت، صحت، سهولت دسترسی آسان به مجموعه کتابخانه می باشد که در طی فرآیند ویژه توسط کارشناسان این بخش (آماده سازی اولیه و نهایی ، فهرست توصیفی و تحلیلی و ...) انجام می گردد.

  • امانت و مخزن

از پر مراجعه ترین بخشهای کتابخانه محسوب می شود. میز امانت کتابدار در این بخش قرار دارد. برای بهره مند شدن از خدمات امانت، استفاده کنندگان می بایست به عضویت کتابخانه درآیند. منابع این بخش به زبانهای، فارسی، عربی و لاتین جهت امانت و استفاده متقاضیان سازماندهی و قفسه چینی شده است. سیستم امانت به صورت کامپیوتری است.جهت استفاده بهینه از امکانات موجود این بخش استقرار کامپیوتر های جستجو، همچنین برگه دانهای متعدد (مولف، عنوان، موضوع) نیز به بازیابی منابع متقاضیان کمک شایانی می کند. پاسخگویی به مراجعین، صدور کارت عضویت، بازیابی منابع، امانت و تحویل، تمدید، بازگشت کتاب، قفسه چینی از وظایف متصدیان این بخش است. میزهای مطالعه جهت سهولت در امر دستیابی به منابع مورد نیاز مراجعین در این بخش تعبیه شده است.

  • نشریات و آرشیو نشریات

نشریات ادواری و جاری به تعداد بیش از 200 عنوان نشریه چاپی (که اکثریت علمی پژوهشی) به صورت آبونمان یا تک جلد تهیه و 20 عنوان نشریه الکترونیکی در این بخش سازماندهی و به روزرسانی می شود. نشریات علمی- تخصصی نیز به زبانهای مختلف در این بخش جهت استفاده مراجعین به صورت صحافی نگهداری می شود

  • مرجع

امروزه ضرورت استفاده از منابع مرجع در پژوهشهای علمی بر هیچ پژوهشگری پوشیده نیست. لذا این بخش شامل فرهنگها، دائره المعارفها، واژه نامه ها، معاجم، اطلس ها، سرگذشت نامه ها، کتابشناسی ها و کلیات و ... به زبان های فارسی، عربی و لاتین امر خطیر سرویس دهی به مراجعین (اعم از استاد، پژوهشگر ، دانشجو) را به عهده دارد. استفاده از کلیه منابع مذکور در محل امکان پذیر می باشد. به همین دلیل میزهای مطالعه در محل مرجع جهت استفاده مراجعین تعبیه شده است. با توجه به نیاز مبرم مراجعین به منابع مرجع، کپی برداری و تکثیر آنها امکان پذیر می باشد

  • مرکز اسناد و پایان نامه ها

اسناد و مدارک علمی، پایان نامه ها و تحقیقات دانشجویی و مجلدات قدیمی نشریات در این بخش گردآوری و پس از سازماندهی و نمایه سازی و چکیده نویسی جهت استفاده مراجعین نگهداری می شود. کلیه منابع این بخش در پایگاههای جستجوی کتابخانه قابل بازیابی و طبق آئین نامه مصوب فقط در محل قابل استفاده است.

  • سمعی بصری و نوارخانه

این بخش شامل نوارهای کاست به تعداد 8000 حلقه و فیلمهای علمی- آموزشی 800 حلقه به زبانهای فارسی، عربی و لاتین است. تامین و تعمیر تجهیزات دیداری- شنیداری کلیه دوایر دانشگاه. ضبط و فیلمبرداری مراسم و کلاسهای درس، ثبت و ضبط، تکثیر، تبدیل، امانت نوارهای علمی و فیلمهای ویدئویی و آماده سازی آنها و همچنین ارتقاء و تجهیز کلیه سیستم های دیداری- شنیداری دانشگاه جزو وظایف متصدی این بخش است.

 

 

 

23 آبان 1396